İKİZKÖY ÇEVRE KOMİTESİ OLARAK RESMİ ve DETAYLI BİLGİ İSTİYORUZ!

Milas kıyılarındaki yangın maalesef Ören’deki Kemerköy Termik Santrali’ne çok yaklaşmış durumda. Başka bir yangın Fesleğen Yaylası’nda ve Yeniköy Termik Santrali’ne yakınlaşıyor bilgisi alıyoruz. Sorumlu Muğla Valiliği, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ve termik santral şirketi Yeniköy Kemerköy Elektrik Üretim ve Ticaret A.Ş. (YK Enerji)’den kamuoyuna bu saate kadar kapsamlı bir açıklama yapılmadı. YK Enerji’nin  “elimizden gelen her tür önlemi aldık” açıklaması iki büyük yakma tesisi işleten bir şirketin ciddiyetinden çok uzak! Aşağıdaki konularda yangının birkaç kilometre uzakta olduğu bu durumun ciddiyetine ve aciliyetine uygun bir açıklama bekliyoruz.

1 – Kemerköy Termik Santrali ve Yeniköy Termik Santrali çalıştırılmakta mıdır? Eğer santraller durdurulduysa, ne zaman durdurulmuştur?

2 – Yangının santrallere ulaşması durumunda patlama riski var mıdır?

3 – Kömürlü termik santrallerde bulunan ve patlama riski olan yanıcı maddeler, yani ana yakıt olan kömür, yardımcı yakıt fuel oil-mazot, jeneratör soğutucu olarak kullanılan hidrojen, mekanik sistemler için kullanılan yağlar tamamen alandan uzaklaştırıldı mı? Olası bir patlamaya karşı başka hangi önlemler alındı?

4 – Termik santrallerin yerleşkelerinde ne kadar kömür bulunmaktadır? Bu kömürün yanmaması için ne önlemler alınmıştır? Santraldeki kömür uzaklaştırılmış mıdır?

5 – Termik santrallerin kömür stok alanlarının konumu nedir? Yangın noktalarına ne kadar mesafededir?

6 – Stok alanlarında ne kadar kömür bulunmaktadır?

7 – Stok alanlarının çevresinde koruma bandı var mıdır? Kömür kümelerinin çevredeki ağaçlara uzaklığı ne kadardır? Stok alanlarındaki kömürün yanması söz konusu olursa çıkacak güvenlik sorunları nedir? Stok alanlarında kömürün yanmasına karşı alınan yangın önlemleri nelerdir?

8 – Stoktaki kömürün yanması durumunda oluşacak büyük ölçekli hava kirliliğine karşı ne tür önlemler alınmıştır?

9 – Yangının açık ocak kömür sahalarına (İkizköy Sahası ve Hüsamlar Sahası) ulaşması durumuna karşı herhangi bir önlem alınmış mıdır?

AKBELEN’DE NÖBET DEVAM EDİYOR

İkizköy Akbelen Ormanı’nda kömür madenine tahsisi ve kesimi engellemek için 17 Temmuz’da başlatılmış çadırlı nöbet devam ediyor. Yangın Akbeşen Ormanı’na 12 km uzaklıkta (3 Ağustos Saat: 21:51 itibariyle). Eylemciler yangına karşı kendi önlemlerini almaya çalışıyorlar. Çadırların bulunduğu alanla orman arasında toprak sürülerek bir set oluşturuldu. Ağaçların altında büyük su şişeleri yerleştirildi. Evlerin boşaltıması ihtimaline karşı yangın çantaları hazırlandı. İkizköy Çevre Komitesi, eylemciler ve köy halkı ile birlikte hem nöbet alanı hem de İkizköy’ün yerleşimleri Karadam, Ova ve Akbelen için tahliye planı hazırladı.

1 thought on “İKİZKÖY ÇEVRE KOMİTESİ OLARAK RESMİ ve DETAYLI BİLGİ İSTİYORUZ!

  1. Sevgili İkiztepeliler,
    Bu gün Cumhuriyet Gazetesinin 4. sayfasında yer alan haberi görünce Dünyadan ses gelebiliyor diye sevindim. Haber, İkizköy Çevre Komitesinin Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı’na yazdığı mektup üzerine UNDP’nin Limak Vakfıyla İşbirliğini sonlandırdığını bildiriyordu.
    Dış Dünyadan daha büyük bir ses gelmesi için LİMAK’ın daha şidettle kınanması gereklidir ki,
    İspanya La Liga ekiplerinden Barcelona’nın stadı Camp Nou Stadı’nın Yenileme ihalesini alan Limak İnşaatla, Barselona’nın sözleşmesini “Akbelen’i, yapılan orman ve doğa katliamını” gerekçe göstererek iptal etmesi olacaktır, diye düşünüyorum.
    Bunu sağlayacak bir girişimde bulunulması yerinde olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir