YK Enerji Suç İşlemeye Devam Ediyor

YK Enerji insanları kullanarak ve kanunları yok sayarak suç işlemeye devam ediyor.

Dün, 24 Şubat 2023 Cuma günü saat 12.00 civarında Akbelen Ormanı’nın içindeki zeytinliklerde zeytin söküldüğü haberiyle olay yerine gittik.

Zeytinleri söken kişi zeytinliğin eski sahibiydi. ‘YK Enerji şirketinden izin aldığını ve bu nedenle zeytinliğe söküm için geldiğini’ ifade etti. Zeytin kanununa göre yaptığının suç olduğunu söyledik ve jandarmaya bildirdik. Olay yerine gelen jandarma ekipleri tutanak tuttu, 29 zeytin ağacının söküldüğü tespit edildi.

Şirket Akbelen’deki arazileri çalışanları ve anlaşmalı olduğu kişiler adına topluyor ve zeytinleri zeytinliğin eski sahibine söktürerek güya kendisi hiç suça bulaşmamış oluyor. Sökülen zeytin ağaçlarının derhal söküldükleri yere dikilmesini, zeytinliğin tapu sahibi, söküm işlemini yapanlar ve bu suçun işlenmesine teşvik eden şirket hakkında gerekli yasal işlemlerin yapılmasını talep ediyoruz.  Ayrıca arazileri satın alan kişilerin YK Enerji ortakları ve yöneticileri ile ticari ilişkilerinin, satış işlemleri ile şirketin muhasebe kayıtlarının vergi hukuku açısından denetlenmesini talep ediyoruz. Bu konuda gerekli idari ve hukuki girişimlerde bulunacağız ve sürecin takipçisi olacağız

YK Enerji kömür sahasını genişletmesinin önündeki en büyük engellerden biri olan Akbelen Ormanındaki zeytinliklerden kurtulmak için; kamulaştırma baskısıyla satın almak, yasa değişikliği için girişimlerde bulunmak ve dün olduğu gibi ormanı ve zeytinlikleri kesmeye/sökmeye teşebbüs ediyor. Şirket pandemi, yangın ve deprem gibi felaketler ile uğraştığımız zamanlarda fırsatçılık yapmaktan geri durmuyor.

Biz de mücadelemizden, zeytinliklerimizden, köyümüzden ve Akbelen Ormanından asla vazgeçmeyeceğiz.

İkizköy Çevre Komitesi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir