Yeniköy, Kemerköy ve Yatağan Termik Santrallerinin Ürettiği Elektriğe Muhtaç Değiliz

Akbelen Davası boyunca, mahkeme heyetini ve kamuoyunu yanıltmaya yönelik açıklamalar yapan YK Enerji’nin “Santrallerimiz çalışmazsa Ege Bölgesi elektriksiz kalır” iddialarını Elektrik Mühendisleri Odası ve Makina Mühendisleri Odası ortak bir raporla çürüttü.

Temuz 2022’da yayınlanan ve Akbelen Ormanı davasında  mahkemeye de sunulan EMO ve MMO’nun ortak raporuna göre;

  • Türkiye genelinde de, Ege Bölgesinde de, elektrik arz (üretim) kapasitesi, gerçekleşen talepten (tüketimden) fazladır.
  • Ege Bölgesi enterkonnekte sistem ile diğer bölgelere bağlıdır; diğer bölgeler ile yeterli miktarda elektrik enerjisi alış-verişi yapma imkanına sahiptir. Herhangi bir anda elektrik talebi üretimden fazla olursa, elektrik kesintisi olmaksızın diğer bolgelerden takviye edilecektir. 

Sonuç olarak;

  • Bu çalışmada yer alan bilgi ve veriler, Muğla’da bulunan Yatağan, Yeniköy ve Kemerköy Termik Santrallarının elektrik üretimini durdurmaları veya sona erdirmeleri halinde, durumun, gerek yıllık toplam tüketim, gerek anlık ihtiyaç (puant talep) ve gerekse elektrik şebekesi sisteminin işlerliği açısından, Muğla İlini, Ege Bölgesini ve Türkiye enterkonnekte sistemini olumsuz etkilemeyeceğine işaret etmektedir.

Sadece kendi kârı için kamuoyunu “Akbelen Ormanını yok edip kömür madeni ocağı açmazsak elektriksiz kalacaksınız” diye tehdit eden YK Enerji’ye meslek örgütlerinin yanıt verdiği teknik raporun tamamına buradan erişebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir